0 مطلب
0 نظر
نمایش وضعیت
ACTIVE
اطلاعات شخصی
بک گراند تصویر
-
نام
سید مهدی موشح
معرفی
بنا نداشتم دیگر در زمینه رایانه کاری انجام دهم، اصلاً در برنامه‌ام نبود. آمده بودم تا طلبه باشم و در حوزه علمیه به فعالیت علمی بپردازم، حول موضوعاتی که بدین‌جا کشیده بودم. حتی وقتی به مؤسسه نجوم اسلامی رفتم برای کار نبود و بیشتر هابی و علاقه شخصی‌ام را در کنار درس دنبال می‌کردم، به عنوان تنوّع و تفریح. از علامه طباطبایی شنیده بودم که پرسیده بودند: «از درس خسته می‌شوید چه می‌کنید؟» در پاسخ فرموده: «‌از هر علمی خسته شوم به سراغ علم دیگر می‌روم». علم نجوم را برای رفع خستگی علوم حوزوی برگزیده بودم. البته چندان بی‌ربط به علوم حوزوی هم نبود، چه که بحث وقت و قبله شرح لمعه را کمک کرد بسیار آسان فرابگیرم و به خوبی درک نمایم.

اطلاع بعضی از دوستان از تجربیات گذشته، مرا دوباره و پس از سال‌ها درگیر برنامه‌نویسی کرد. دوستی تماس گرفت که ما سخت به کمک نیاز داریم و در آن روز برنامه‌نویس واقعاً و حقیقتاً در شهر مقدس قم بسیار کم بود، خصوص در موضوعات مرتبط به اینترنت و از همه خاص‌تر مباحث علوم اسلامی که بسیار مهجور. آنان‌که چیزی از این علم می‌دانستند، برای کوچک‌ترین کار قیمت خون پدرشان را مطالبه می‌کردند و نرخ‌ها نجومی! این شد که با بزرگی از اساتید اخلاقم مشورت کردم که آیا اگر بتوانم خدمتی در این راستا بنمایم و مانع درس نباشد، چگونه است؟ پاسخ مثبت ایشان دلم را نرم کرد و دستم به کار رفت. البت در تمام این سال‌ها به حول و قوه الهی نشد که کار را بر درس ترجیح دهم، یا به گونه‌ای مشغول شوم که تمام روزم را برنامه‌نویسی بگیرد و از درس غافل شوم. در هیچ کجا هم کاری قبول نکردم که تمام وقت گرفتار شوم. این مبنای اولیه‌ام برای پذیرش کار بود.

در مؤسسه نجوم که می‌رفتیم استفاده‌ام از اینترنت محدود به یافتن مقالات علمی و ترجمه آن‌ها می‌شد. در سایت‌های معتبر می‌گشتم و مطالب مرتبط را جسته و پس از ترجمه در نشریه‌ای منتشر می‌کردیم که همراه دو نفر از دوستان، با کم‌ترین امکانات و بی‌هیچ دستمزدی به راه انداخته بودیم. اما مؤسسه پارسا که تأسیس شد، همان اوایل کار نیاز به طراح سایت داشتند و آن زمان کم گیر می‌آمد. تماس گرفتند و رفتم و کار را آغاز کردم. روزی چند ساعت، آن‌هم ساعاتی که درس نداشتم و نه مباحثه. سایتی داشتند با پنج صفحه استاتیک. به سه زبان ترجمه‌اش کردیم و برایش منوهای اسکریپتی نوشتم و به زودی چهل و چند صفحه سایت شد برای هر کدام از سه زبان فارسی، عربی و انگلیسی و بسیاری صفحات داینامیک هم داشتیم. آن روزها هیچ کس اسکریپت نمی‌دانست، از هر جا می‌پرسیدم، نمی‌یافتم، سال 1378 ه‍ ش. بود و اسکریپت را با مراجعه به راهنمای MSDN دریافته بودم. به زودی معروف شدم به جاوااسکریپت‌مَن. شش‌ماه نگذشته، مدیر فنی پارسا که داعی ما به کار در آن مؤسسه بود، شرکتی مستقل تأسیس نمود و از پارسا خداحافظی کرد و مسئول مؤسسه پیشنهاد آن را طرح کرد و پذیرفتم. پیش از آن نیز مدتی مسئول بخش وِب و مدتی نیز مدیر سایت پارسا بودم و چند صباحی نیز به عنوان رابط معاونت پژوهش و معاونت فنی به حل اختلافات و ایجاد تعامل مؤثر میان این دو واحد مشغول. در نهایت مدیریت فنی ما نیز بیش از شش‌ماه دوام نیاورد که وقتی دیدم پارسا نیرو و سرمایه خود را خرج «پلورالیزم فرهنگی» می‌نماید، کار را بی‌چون و چرا ترک کردم و گویی فرار کرده باشم، تا مدت‌ها تماس‌هایشان را نیز پاسخ نمی‌گفتم. زمانه خاصی بود و وزارت ارشاد فعالیت‌های ناسره‌ای داشت و من متحیّر ثروت‌های ملّی که چگونه حرام خطاها و نادانی‌ها می‌شود. قرار بود خدمت به اسلام کنم، نه مسلمین! در پارسا، چهار پنج سایت طراحی کردیم که همگی در زمان خود بی‌تا و منحصر بود.

ارتباطم با دفتر مطالعات زنان حتی پیش از پارسا برقرار بود. دوستی از طلبه‌های معصومیه را دیده بودم، نزدیک مسجد اعظم، و خواسته بود سری به دفترشان بزنم و مشکل اتصالشان به اینترنت را حل کنم و همین حادثه کوچک به ارتباطی طولانی و حدوداً شش‌ساله با این دفتر منجر شد. در نهایت طرح‌هایی برایشان نوشتم و سایتی برایشان طراحی کردم و مدتی نیز مدیر فنی آن‌جا بودم. درست وقتی که پارسا را ترک کردم.

از همان‌جا همکاری خواست تا با حوزه علمیه خواهران همکاری نمایم که فهمیده بود با پارسا به هم زده‌ام. پذیرفتم و بدترین ساعات روزم که خلوت‌ترینش بود، یعنی از نماز ظهر تا ساعت سه عصر، حدود روزی دو ساعت، به مرکز خواهران می‌رفتم و مدیر نرم‌افزار، غرض این‌که کاری برای طلاب خواهر انجام دهیم. صبح و عصر که درگیر درس و مباحثه بودم و این ساعت مرده را به برنامه‌نویسی و آموزش مشغول. چهار نفر را در آن‌جا آموزش دادم و فعالیت‌هایی برای توسعه فن‌آوری. نام «کوثرنور» را خود برای سایت حوزه علمیه خواهران برگزیدم و این از علاقه‌ام به واژه «کوثر» بود. به یک‌سال که رسید، آشنایی‌ام با معاونت پژوهش، مکدّرم ساخت، بعضی رفتارها را که دیدم تصمیم به هجرت گرفتم که خداوند فرموده از شما خواهم پرسید: «مگر زمین من وسیع نبود، چرا ماندید و بر ظلم رضا شدید؟». جدا شدم و دیگر قدم بدان‌جا نگذاشتم.

در همین اثنا، ارتباطاتی نیز به صورت موازی با پاره‌ای مراکز و مؤسسات دیگر برقرار شد که همگی به طرحی یا نوشته‌ای و یا نرم‌افزاری منتهی.

زمانی نگذشته که دوستی تصمیم به طراحی یک سامانه وبلاگ گرفته، قصد فراهم‌سازی محیطی مذهبی داشت. یاری طلبید و برای بخش کلاینت‌ساید همکاری کردم، یک تابستان وقت برای آن گذاشتم و امروز مجموعه مفصلی شده است، بحمدالله. «پارسی‌بلاگ» را می‌گویم.

سال 1384 ه‍ ش. بود و تابستان تأهل اختیار کرده، خانه‌ای اجاره و قصد افزایش درآمد داشتم. پیشنهادی را لبیک گفتم که مسئولیت سایت مرکز پژوهش‌های اسلامی صداوسیما را بر عهده‌ام گذاشت. یک‌ماه بعد مدیر فن‌آوری اطلاعات و در نهایت یک‌سال درگیر کار بودم، هر روز صبح سه الی چهار ساعت. صبح زود می‌رفتم که زود تمام شود و به درس برسم. در این دوران دیگر مقدمات تمام شده و مشغول سطح بودم. تعداد کلاس‌ها کمتر و محدودتر و فرصت برای اشتغال بیشتر. یک‌سال که تمام شد، کار فنی سایت نیز تمام شد و خداحافظی کردم. پدر منزلی در قم مهیّا کرده و اصرار که از اجاره صرف‌نظر نمایم. وقتی دیگر مستأجر نیستم، مجبور به کار بیشتر نیز نخواهم بود. این شد که آمدم بیرون و دیگر هرگز هیچ کار زمان‌گیری را که از نوع ساعتی باشد و نیاز به حضور در مرکز یا مؤسسه یا دفتر نپذیرفتم. در مقابل تا توانستم و مجال یافتم نوشتم و مشاوره دادم و کمک‌حال کسانی شدم که حوزوی بودند و مرتبط با اسلام، ولی تمکّن مالی اندک داشتند، یا ارتباطات ضعیف و از تجربه حاصله این سال‌های عمر در اختیارشان گذاشتم، بی طلب هزینه و مبلغ. البته هرگز هم خداوند اجازه نداد محتاج غیر او شوم، در کسب روزی و پرداخت نفقه واجبه، بحمدالله والمنّة.

ــ هیئت تحریریه نشریه نجم - مؤسسه مطالعات و پژوهش‌های فلکی نجومی - 1377 ه‍ ش.
ــ معاون فنی پایگاه اطلاع‌رسانی سراسری اسلامی (پارسا) - 1378 الی 1379 ه‍ ش.
ــ مدیر فنی دفتر مطالعات و تحقیقات زنان - 1377 الی 1383 ه‍ ش.
ــ مدیر نرم‌افزار مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران سراسر کشور - 1381 ه‍ ش.
ــ مدیر فن‌آوری اطلاعات مرکز پژوهش‌های اسلامی صداوسیما - 1384 ه‍ ش.
ــ مجری شبکه داخلی معاونت فرهنگی نهاد نمایندگی ولی‌فقیه در دانشگاه‌ها - 1383 ه‍ ش.
ــ مجری سایت نشریه معاونت امور اساتید نهاد نمایندگی ولی‌فقیه در دانشگاه‌ها - 1384 ه‍ ش.
ــ مجری نرم‌افزار چندرسانه‌ای بُشری؛ مباحث تخصصی زنان - 1383 ه‍ ش.
ــ مجری سایت فروشگاه فرهنگی عماد - 1387 ه‍ ش.
ــ مجری سایت وِبرایت؛ سامانه مدیریت وب‌نوشته‌های شخصی - 1388 ه‍ ش.

و کلّی مشاوره در مؤسسات گونه‌گون از جمله:

ــ مؤسسه طلایه‌داران نور آفاق
ــ ستاد مرکزی راهیان نور
ــ پژوهشکده باقرالعلوم، علیه‌السلام، وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی
ــ مجمع جهانی اهل بیت، علیهم‌السلام
ــ دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم
ــ مدرسه عالی فقه و معارف اسلامی وابسته به مرکز جهانی علوم اسلامی
ــ معاونت روابط بین‌الملل سازمان صداوسیما
ــ مرکز مدیریت حوزه علمیه قم
ــ مؤسسه علمی فرهنگی ولاء
ــ مؤسسه فرهنگی و اطلاع‌رسانی لوح و قلم
ــ معاونت بین‌الملل حوزه علمیه قم
ــ معاونت امور طلاّب حوزه علمیه قم
ــ اداره کل فرهنگی جامعة المصطفی العالمیّة
ــ جامعه مدرسین حوزه علمیه قم

این سوابق در تابستان 1388 ه‍ ش. مکتوب شده و طبیعتاً گذشته را شامل می‌شود و از آینده بی‌اطلاع و خبر. امید که سوابقی برای شب اول قبر و روز ورود به محشر کبری باشد، که سختی دنیا را تحمّل توان کردن، ولی بی‌آبرویی آخرت را بر ریای عمل واقع شده در دنیا، چه طاقتی؟! شرمنده از ذکر زیاده از خود، می‌خواستم توان خود عرضه کنم، تا بار بیشتری در این عالم بردارم، شاید بارم روز حشر کم‌تر شود. آمین!
اطلاعات تماس
ایمیل
movashah@gmail.com
سایت اینترنتی
فیلد های اجتماعی
اطلاعات حساب کاربری