درباره اندیشکده منهاج ولایت
اسفند 30, 1395
هرم نیازهای اساسی انسان ابدی
اسفند 30, 1395

پروژه ارتقاء و کارآمدی تبلیغ سنتی

این پروژه به سفارش کارگروه فرهنگی بیت رهبر انقلاب و به کارفرمایی سازمان تبلیغات اسلامی در سال 89 به انجام رسید. در این پروژه که برمبنای روش گفتار پژوهی طراحی شده بود ، نظرات حدود 30 نفر از صاحب نظران عرصه تبلیغ دینی در چند سطح در قالب مصاحبه عمیق اخذ گردید و سپس این نظرات مورد تحلیل و جمع بندی قرار گرفت . اسناد خروجی این پروژه در قالب چند جلد تدوین گشت که اخیراَ توسط سازمان به چاپ رسیده است .

در مقدمه سند راهبردی که در این پروژه بدست آمده است می خوانیم :

تحول و ارتقای کیفی تبلیغ دینی  ضرورتی است که مورد تاکید همگان است ، مطالبه ای که از  سالها پیش از سوی رهبر فرزانه انقلاب نیز همواره مطرح بوده است . پروژه گفتار پژوهی از برخی ازصاحب نظران ، اندیشمندان و مدیران فرهنگی تبلیغی نیز تنها مقدمه ایست برای درک شفاف تر و عینی تر از بایسته ها ی این مهم .

دراین گفتار پژوهی بنا بر محدودیت های اجرایی و زمانی موفق به نظر خواهی و اخذ دیدگاه های بسیاری از کارشناسان دلسوز ، خبره و صاحب نظر نشده ایم که این خود برای کارفرمایان و مجریان پروژه خسارت قابل توجهی محسوب می گردد ، اما به هرحال باید شکر گذار توفیقی بود که در این مسیر  حاصل شد .

این پروژه با تمام کاستی ها یک گام ضروری هرچند کوچک در شکل گیری تصویری مشترک از آسیب ها و راهکارهای تحول و ارتقای تبلیغ سنتی ، محسوب می گردد . بدیهی است گفتار پژوهی در بهترین حالت می تواند ترسیمی تقریبی از فضای موجود و افق های پیش رو در اختیار بگذارد و لازم است در گامهایی جدی تر با مدلپردازی های علمی به مهندسی فرآیند تحول و ارتقای کیفی تبلیغ سنتی پرداخت . امر واجبی که خود یکی از مهمترین ره یافت های این پروژه محسوب می گردد .

درواقع کارکرد این پروژه و سند تحلیلی حاضر ، نوعی برآیند گیری از تصویر بایسته های تحول و ارتقای کیفی فعالیت های تبلیغ دینی است . که می تواند بستر یک نگاه مشترک و زمینه ساز دستیابی به تفاهمی راهگشا در اتخاذ گامهای بعدی باشد .

در بخش رهیافت ها از سند تحلیل گفتمان این می خوانیم :

بیشتر دغدغه ها ، آسیب ها و راهکارها ی ارائه شده در خصوص ارتقاء کیفیت تبلیغ سنتی متوجه محور مدیریت تبلیغ دینی می باشد .
حجم زیادی از پیشنهادات و راهکارها متوجه زیر ساخت های راهبردی و کاربردی تبلیغ دینی است .
موارد چالشی و تعیین کننده ای برای رسیدن به یک درک و تصمیم مشترک پیش روست که نسبت به یافتن پاسخ مناسب و قانع کننده ای برای آنها باید اقدام نمود .
برای ایجاد تصویری مشترک ، جامع و قابل تفاهم در خصوص تحول و ارتقاء تبلیغ دینی لازم است بر اساس تمام آسیب شناسی های انجام شده در این پژوهش و سایر پژوهش های مشابه و همچنین با نظر به جمیع پیشنهادات و وراهکارهای ارائه شده ، نقشه تحول تبلیغ دینی کشور را تدوین نمود که در کالبد آن علاوه بر لحاظ جمیع ابعاد و محور ها در خصوص تبلیغ دینی موراد زیر نیز مشخص گردد :

  1. نقشه تحول نمای شفاف و مشخصی از وضعیت مطلوب هدف گذاری شده در تحول ارائه دهد ( نمای تحقق )
  2. منطق ، روش ها و چگونگی ایجاد تحول و ارتقاء کیفیت تبلیغ در این نقشه دیده شود ( مدل تحقق )
  3. اولویت های عملیاتی برای ایجاد تحول و ارتقاء کیفیت همراه با زمانبندی آنها مشخص گردد . ( نقشه راه و جدول زمانبندی و اولویت ها )
  4. شناسایی و طبقه بندی ظرفیت های اجرایی تحول تبلیغ و تقسیم کار و ماموریت میان نهادهای کلان و خرد در قالب بسته های پیشنهادی انجام یابد( محیط شناسی تحقق و بسته های ماموریتی )
  5. الزامات تحقق تحول و ارتقای کیفیت تبلیغ سنتی در این نقشه ملاحظه گردد ( پیش نیازها ، موانع و چالشهای اجرایی و ارائه راهکارها )

 

محمد همایونفر
محمد همایونفر
تخصص ها و مهارت ها:1- برنامه ریزی راهبردی ، ایده پردازی و طراحی و معماری پروژه های پژوهشی 2-اجرای پروژه های سامانه های اطلاعاتی، داده پردازی و تحلیل کیفی 3 - اجرای پروژه های گفتار پژوهی و مصاحبه عمیق 4- طراحی و اجرای پروژه های فرهنگی و تولید نرم افزار های مالتی مدیا و اپلیکیشن موبایل 5 - پژوهشگر و سخنران حوزه سبک زندگی و غرب پژوهی 6 - روش شناسی حوزه اندیشه ورزی و پژوهش

1 دیدگاه

  1. Rocky گفت:

    It’s a pleasure to find such raaotntliiy in an answer. Welcome to the debate.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − یک =