گفتگوی پژوهشی- تست دسته رویدادهای پژوهشی 3
فروردین 18, 1396
گفتگوی انتقادی در علوم اجتماعی
فروردین 18, 1396

مجموعه مقالات در باب «بازانديشي درباره هويت هنر ديني و هنر مدرن»

کتاب «هنر، دين، تجدد» که گفتارهایی در مبانی هنر دینی است اثر جديد حجت الاسلام والمسلمین سید محمدمهدی میرباقری، مسئول فرهنگستان علوم اسلامی قم توسط نشر تمدن نوین اسلامی (ناشر آثار استاد میرباقری و فرهنگستان علوم اسلامی قم) منتشر شد. برای مشاهده دیگر آثار ایشان از لینک بالا استفاده کنید.

ابهام هاي تئوريك فراواني در زمينه هنر وجود دارد؛ از جمله اينكه: آيا هنر به «اسلامي و غيراسلامي» تقسيم مي شود يا خير؟ اگر هنر اسلامي، هنر خاصي است، آيا اسلاميتِ هنر، تنها به مضمون و محتوا و پيام آن مربوط مي شود و يا كيفيت و فرم تكنيك هاي هنري نيز به اسلامي و غيراسلامي تقسيم مي شوند؟ و آيا هر كيفيت خاص هنري مي تواند ظرف بروز و تجلي هر گونه احساس و تفكر و انديشه باشد و يا آنكه هر فرم و تكنيك خاص هنري، تناسب با احساس و انديشه خاصي داشته و تنها تاب تجلي و بروز همان احساس و انديشه را داراست و اگر چنين است مباني هنر اسلامي كدام است؟ آيا زيباشناسي و زيباپسندي امري ثابت و مشترك بين افراد انسان است و يا امري نسبي و تغييرپذير است؟

سؤالات فراواني از اين قبيل و به طور  كلي فقدان فلسفه هنر و زيباشناسي و فلسفه و تاريخ خاص هنر مبتني بر معارف اسلامي كه از سويي اهداف و مسير كارآيي هنر را مشخص، و از  سوي ديگر با سرپرستي شاخه هاي مختلف دانش هنري اين علوم را هدايت، و توصيف هاي كارشناسانه و علمي را ساماندهي نمايد، مشكل اصلي هنر كنوني جامعه ما است. فقدان نظريات روشن در اين زمينه ها است كه به صورت قهري و ناخودآگاه در روبناها آشكار گشته و احياناً در شكل اختلافات و تنش هاي تند اجتماعي بروز مي نمايد.

کتاب حاضر، متشکل از 9 سخنراني حجت الاسلام و المسلمين سيد محمدمهدي ميرباقري در موضوع مباني هنر و نسبت هنر، دين و تجدد است که در همايش ها و نشست هاي مختلفي ارائه شده است.  استاد ميرباقري در اين مجموعه، درباره جايگاه هنر در فلسفه تاريخ،  هنر ديني و هنر مدرن،  رويکرد قرآن کريم به هنر، هنر و معماري، هنر و شعر، هنر و سينما و… سخن گفته اند. به اميد آنکه انتشار اين مجموعه گفتار، گامي در مسير کمک به پروژه هنر ديني و انقلابي در کشور باشد.

چاپ اول این کتاب توسط نشر تمدن نوین اسلامی در 212 صفحه و 9500 تومان روانه بازار کتاب شده است. علاقه مندان به تهیه این کتاب می توانند از طریق تماس با مرکز پخش تمدن نوین به شماره 37831616-025 و 09104646212 و یا از طریق فروشگاه مجازیBookRoom.ir  به صورت اینترنتی خرید و کتاب را از طریق پست دریافت نمایند.

محمد همایونفر
محمد همایونفر
تخصص ها و مهارت ها:1- برنامه ریزی راهبردی ، ایده پردازی و طراحی و معماری پروژه های پژوهشی 2-اجرای پروژه های سامانه های اطلاعاتی، داده پردازی و تحلیل کیفی 3 - اجرای پروژه های گفتار پژوهی و مصاحبه عمیق 4- طراحی و اجرای پروژه های فرهنگی و تولید نرم افزار های مالتی مدیا و اپلیکیشن موبایل 5 - پژوهشگر و سخنران حوزه سبک زندگی و غرب پژوهی 6 - روش شناسی حوزه اندیشه ورزی و پژوهش

1 دیدگاه

  1. That kind of thniikng shows you’re on top of your game

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 14 =