بازدید از موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام در مشهد
مهر 4, 1397
من به شیطان نیاز دارم
مهر 4, 1397

ماجرای نفس انسان

ما به ارتباط با انبیای عظام احتیاج داریم، به آدم علیه السلام احتیاج داریم، اینکه ما همین جوری بگوییم: السلام علی آدم صفوه‌الله نمی‌شود، آداب دارد. اگر این ارتباط ضرورت نداشت، برای ما نمی‌گذاشتند.

نفس موجودی است که از لحاظ ساختاری، به سلام آدم احتیاج دارد، به سلام نوح نیاز دارد السلام علی نوح نبی‌الله….. به شناخت مقامات و مدارج و احوالشان احتیاج دارد، نه فقط آن‌ها، بلکه بقیه انبیاء همینطور. حالت‌های مختلفی که در سیر و سلوک به شما دست می‌دهد از همین 25 پیغمبری است که در قرآن، شرح احوال آنها آمده است. مثلاً اگر شما در طبیعت گرفتار شدید، در زندان طبیعت افتادید، حضرت یونس علیه‌السلام در تاریکی‌ها چه گفت؟ «فَنادی فِی الظُلُماتِ اَن لا الهَ الا اَنتَ سُبحانَکَ اِنی کُنتُ مِنَ الظالِمین فَنَجَیناهُ مِنَ الغَم».[1] بعد می‌گوید: «فکذلکَ نُنجی المؤمنین» به مؤمنین راه نجات را یاد می‌دهد. نمی‌خواهد داستان تعریف کند بلکه می‌خواهد بگوید که یونس مقام خودت هست، تاریکی مقام توست و تو در تاریکی‌ها به این ذکر و این حال احتیاج داری.

ماجراهای انبیاء ماجراهای نفس انسان است، اگر تاریخ می‌خوانیم، ماجرای نفس خود را می‌خوانیم لذا در بحث معرفت نفس، توضیح دادیم که اگر کسی می‌خواهد تاریخ را خوب بخواند، مسایل سیاسی و اجتماعی را خوب بفهمد و از سیاست روز آگاهی داشته باشد، باید نفس را خوب بشناسد. پس ما به این ارتباط احتیاج داریم و این ارتباط، ضروری ماست.

. سوره انبیا، آیه87.[1]

برگرفته از مباحث انسان شناسی استاد محمد شجاعی

محمد همایونفر
محمد همایونفر
تخصص ها و مهارت ها:1- برنامه ریزی راهبردی ، ایده پردازی و طراحی و معماری پروژه های پژوهشی 2-اجرای پروژه های سامانه های اطلاعاتی، داده پردازی و تحلیل کیفی 3 - اجرای پروژه های گفتار پژوهی و مصاحبه عمیق 4- طراحی و اجرای پروژه های فرهنگی و تولید نرم افزار های مالتی مدیا و اپلیکیشن موبایل 5 - پژوهشگر و سخنران حوزه سبک زندگی و غرب پژوهی 6 - روش شناسی حوزه اندیشه ورزی و پژوهش

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × سه =