کنکوری برای ابدیت !
شهریور ۹, ۱۳۹۷
نیاز ما به موعظه!
شهریور ۹, ۱۳۹۷

از سلسله مباحث انسان شناسی استاد محمد شجاعی

حمله برای من لازم است، یعنی شیطان برای من خلق شده است. چون ساختار من نیاز به حمله دارد. ما که این سیستم را طراحی نکردیم. خداوند هم حکیم است و کار عبث نمی‌کند، ساختاری را ایجاد کرده و ما را به صراط مستقیم دعوت کرده و بعد می‌فرماید: حالا که تو را به صراط مستقیم دعوت کردم، بیا، بیا، بیا و بعد شیطان را می‌فرستد که به او از چهار جهت حمله کند.

چرا؟ اینکه بزرگان و اولیا می‌فرمایند انسان هرجا می‌رسد به برکت شیطان می‌رسد، برای این است که شیطان لازمه ی وجود ماست، شیطان مربی ماست، برای ما کار می‌کند؛ حضور شیطان از مظاهر اسم ربّ است. در ربوبیت و تدبیر انسان لازم است، من شیطان را لازم داشتم که برایم خلق شده هرچیزی که در عالم مشهود می‌بینیم، علت به وجود آمدن آن خود ما هستیم؛ یعنی به خاطر ما و برای خود ما است.

شیطان گفته که از جلو، عقب، راست و چپ به شما حمله می‌کنم. البته نوع نگاه‌ها به شیطان و نوع برخوردها و دشمن گیری‌ها، زمین تا آسمان فرق دارد.

من اگر فهمیدم شیطان لازم است، اگر امشب مورد حمله از جلو یا عقب قرار گرفتم، کُد رنگ‌ها را خیلی خوب می‌شناسم، اگر از راست یا چپ(خودم، همسرم، رفیقم، و…) حمله شد می‌دانم چه کار کنم، روش‌ها خیلی فرق می‌کند. حجم اضطراب و ناآرامی من کم می‌شود. درجه شادی‌ام بالا می‌رود. اگر ما بدانیم و اُنس بگیریم خیلی قدرتمندانه ما را جلو می‌برند. با ما خیلی کار می‌کنند.

اگر من به این یقین برسم که شیطان را لازم دارم، درمورد حمله‌هایش طوری دیگر نگاه می‌کنم. اگر من بدانم شیطان لازمهٔ وجود من است و به آن نیاز دارم و برایم مفید و لازم است، تا اینکه این را ندانم دو مقولهٔ جداست، و دو نوع برخورد متفاوت دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + 19 =