آغاز مراحل و فرآیندهای پروژه پژوهشی مربوط به “تبلیغ دانش آموزی”
مهر 4, 1397
آغاز مراحل و فرآیندهای پروژه پژوهشی مربوط به “جریان شناسی تبلیغ دینی”
مهر 4, 1397

شناخت امام زمان به چه دردی می خورد؟

« مَن ماتَ و لَم یعرف امام زمانه ماتَ میتةً جاهلیة؛ کسی که بمیرد و امام زمانش را نشناسد، به مرگ جاهلی مرده است».[1] مرگ جاهلیت یعنی چه؟ فرمود : کفر و گمراهی و نفاق. آیا امام زمان را می‌شناسیم؟ کیست؟ معلوم است، پسر امام حسن عسگری و حضرت نرجس خاتون سلام الله علیها که در سال 255 متولد شده، در پنج سالگی پدر بزرگوارش شهید شده، 69 سال غیبت صغری داشته، بعد هم غیبت کبری شروع شده است. آیا همین اندازه کافی است؟! این را که دشمن‌ها بهتر از ما بلدند. این را که همه می‌دانند. این شناخت امام زمان است؟!

اصلاً شناخت به چه درد می‌خورد؟ مقدمه چیست؟ شناخت مقدمه ارتباط است. مقدمه برای در چادر حضرت رفتن است. مقدمه برای دست در دست حضرت دادن است. مقدمه خدمت به حضرت و زندگی کردن با ایشان است. مقدمه این است که خود را وقف آقا کنیم . برای او نفَس بکشیم، برای او زندگی کنیم، برای او هزینه کنیم، برای او فکر کنیم، برای او دغدغه داشته باشیم.

 پیغمبر می‌گوید: «مَن اَصبحَ ولَم یهتمّ بامور المسلمین فلیس بمسلم»[2] آیا امام زمان مسلمان هست یا نیست؟ این مسلمان الان کجاست؟ او که همه حقیقت اسلام است چرا در بین ما آواره و به قول علی علیه السلام طرد شده است؟ چرا هیچ کس را ندارد؟ چرا تنهاترین فرد است؟

ما واقعاً چه طور داریم زندگی می‌کنیم ؟ صبح که از خواب پا می‌شویم، تا شب مشکلاتمان و دغدغه‌هایمان برای چیست؟ ملاک‌ها، ارزیابی‌ها، فعالیت‌ها، حس‌ها، شور و هیجان‌ها قبض و بسط‌هایمان برای چه موضوعاتی است؟

. بحار الأنوار (ط – بيروت) ، ج‏25 ، ص : 115 [1]

. علل الشرائع، ترجمه مسترحمى، النص، 131 .[2]

برگرفته از مباحث انسان شناسی استاد محمد شجاعی

محمد همایونفر
محمد همایونفر
تخصص ها و مهارت ها:1- برنامه ریزی راهبردی ، ایده پردازی و طراحی و معماری پروژه های پژوهشی 2-اجرای پروژه های سامانه های اطلاعاتی، داده پردازی و تحلیل کیفی 3 - اجرای پروژه های گفتار پژوهی و مصاحبه عمیق 4- طراحی و اجرای پروژه های فرهنگی و تولید نرم افزار های مالتی مدیا و اپلیکیشن موبایل 5 - پژوهشگر و سخنران حوزه سبک زندگی و غرب پژوهی 6 - روش شناسی حوزه اندیشه ورزی و پژوهش

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − 7 =