وقتی انقلاب تزیین می شود!
خرداد 2, 1396
ناکارآمدی نظام معنایی غرب
خرداد 2, 1396

پس از کش و قوس های فراوان سیاسی در جریان انتخابات دوازدهم بالاخره رئیس جمهور مستقر بر طبق الگوی متداول و مرسوم ، آراء لازم را کسب نمود و برای دوره ای دیگر بر کرسی ریاست جمهوری استقرار یافت .

به نظر ناظران داخلی و بیرونی این دوره از رقابت های سیاسی آنچه بیش از همه چیز برای حسن روحانی چالش زا گردید مسئله کارآمدی دولت وی بود ، هرچند روحانی به لطف مواضع تند و رادیکال خود ، حرکت های پر اشتباه رقبا و بازسازی دوگانه های ، دیو و دلبر ، جنگ و صلح و تعادل و افراط موفق به همراه سازی آرای سیاه و بعضاً خاکستری گردید اما برای او این موفقیت تنها آغاز دوره ای دشوار از چالش های فراروست که در خصوص برخی از آنها دورنمای روشنی دیده نمی شود !

برجام اگرچه سکوی پرش روحانی به دور بعد گردید اما فرجام آن با توجه به رویکردهای تاجر مسلکانه ترامپ در قبال موضوعات منطقه و استراتژی دوشیدن سعودی ها در هاله ای از ابهام قرار دارد !

آن چیزی که سعودی ها را در قبال دلارهای پرداختی راضی می کند تنها مهار ایران با حربه برجام نیست و به یقین آنها از این سرمایه گذاری های کلان تسلیحاتی به دنبال تعبیر رویاهای مخوف دیگری هستند !

رویکرد منطقه ای ترامپ که تشویق اعراب به درگیری با ایران در آنها موج میزند بیانگر تضمین منافع دراز مدت آمریکا از طریق ایجاد درگیری های فرسایشی میان کشورهای اسلامی است و ایجاد اتحاد ضد تروریستی اعراب یا همان ناتوی عربی در واقع اعلام جنگ آشکار و عبور از فاز نبردهای نیابتی تلقی می گردد .

تهدیدهای گاه و بیگاه سران سعودی به نظر فراتر از کری خواندن های همیشگی است و آشکار است که کشیده شدن میدان درگیری ها و جنگ به داخل ایران به آرزویی برای آنها تبدیل شده که برای آن حاضر به تحمل هر خطر و هزینه ای هستند ! در نگاه آنها مادامیکه ایران دارای ثبات داخلی و آرامش است می تواند به کار ویژه خود در حمایت از جریان مقاومت و الهام بخشی برای مبارزه با تمامیت خواهی سعودی ادامه دهد !

در واقع اگر بخواهیم فهرستی کلی از چالش های پیش روی دولت دوم حسن روحانی را عنوان کنیم با موارد زیر در بعد خارجی و داخلی روبرو هستیم :

چالش های خارجی :

همنوایی تاجر مسلکانه آمریکایی ها با برنامه ها و آرزوهای خطرناک محور سعودی تکفیری

ضعف های ساختاری سند برجام و بدعهدی های طرف غربی

بالارفتن ریسک سرمایه گذاری خارجی با وجود تهدیدهای سعودی و فضای ملتهب منطقه

فشار چند جانبه غربی ها در خصوص عقب راندن ایران از توانمندیهای دفاعی و احتمال وضع تحریم های به مراتب شدیدتر در این خصوص

چالش های داخلی :

رکود وبیکاری فزاینده

سیستم فشل و ناکارآمد بانکی

وعده های جدید انتخاباتی در راستای حل مشکلات

وجود اپوزیسیون منسجم داخلی علیه دولت با پشتوانه ده ها میلیونی

سهم خواهی های جریانات همسو از دولت جدید

احتمال پایان ماه عسل اصلاح طلبان با دولت روحانی و آغاز خروج اصلاح طلبان از رحم اجاره ای برای آرایش دوره بعد

محمد همایونفر
محمد همایونفر
تخصص ها و مهارت ها:1- برنامه ریزی راهبردی ، ایده پردازی و طراحی و معماری پروژه های پژوهشی 2-اجرای پروژه های سامانه های اطلاعاتی، داده پردازی و تحلیل کیفی 3 - اجرای پروژه های گفتار پژوهی و مصاحبه عمیق 4- طراحی و اجرای پروژه های فرهنگی و تولید نرم افزار های مالتی مدیا و اپلیکیشن موبایل 5 - پژوهشگر و سخنران حوزه سبک زندگی و غرب پژوهی 6 - روش شناسی حوزه اندیشه ورزی و پژوهش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − چهارده =