نیاز نفس به شیطان !
شهریور 9, 1397
در آغوش بی نهایت !
شهریور 9, 1397

“خودمان” را برای ماه عسل جا نگذاریم !

از سلسله مباحث انسان شناسی استاد محمد شجاعی

عبادت، اطاعت و عمل، بعد از یقین به آخرت است و شناخت جاودانگی نفس، بعد از شناخت نفس است. باید مسیر را درست برویم و اگر بخواهیم به قدرت، آرامش، شادی و موفقیت در زندگی برسیم، باید اول در خودشناسی سرمایه گذاری کنیم. کسی که خودش را شناخت، الله را می‌شناسد، قیامت، معاد و روش‌ها را هم می‌شناسد. معرفت نفس، معرفت روش هم هست و فقط این نیست که ببینید، بلکه راه را هم تشخیص می‌دهید. چه کسی می‌تواند بگوید: «لا اله الا انت سبحانک انی کنت من الظالمین؛ هیچ خدایی جز تو ندارم، تو پاک و منزه هستی، من از جمله ظالمان بودم» [1]؛ کسی که خود را بشناسد و بعد بگوید من راه را اشتباه رفتم؛ محبوب من، قدرت، ثروت، مادر و همسر نبوده که دنبالش بودم. اله واقعی من الله بوده است. حتی الله نمی‌گوید بلکه می‌گوید: «انت»؛ کسی می‌تواند به خدا اینگونه خطاب داشته باشد که خودش را بشناسد.

بعضی برای آنکه اذیت نشوند خود را در چیزهایی که رنگ دینی دارد پنهان می‌کنند؛ هیئت یا بسیج و… اما اگر خودت را پیدا نکنی، آنجا هم چیز زیادی گیرت نمی‌آید. نه اینکه نصیب نشود؛ کمتر از آنچه که باید، نصیب می‌شود. خوب است انسان با خودش مسجد و جاهای دیگر برود و خودش را جا نگذارد. مثل آقایی که می‌پرسند ماه عسل چگونه بود؟ گفت خوب بود. گفتند پس چرا خانمت گریه می‌کند؟ گفت برای آنکه یادم رفته بود او را ببرم. این یک تذکر است تا خود حقیقی مان را فراموش نکنیم.

[1] . سوره انبیا، آیه87.

محمد همایونفر
محمد همایونفر
تخصص ها و مهارت ها:1- برنامه ریزی راهبردی ، ایده پردازی و طراحی و معماری پروژه های پژوهشی 2-اجرای پروژه های سامانه های اطلاعاتی، داده پردازی و تحلیل کیفی 3 - اجرای پروژه های گفتار پژوهی و مصاحبه عمیق 4- طراحی و اجرای پروژه های فرهنگی و تولید نرم افزار های مالتی مدیا و اپلیکیشن موبایل 5 - پژوهشگر و سخنران حوزه سبک زندگی و غرب پژوهی 6 - روش شناسی حوزه اندیشه ورزی و پژوهش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × دو =