رفاقت با قرآن !
شهریور 9, 1397
ریاضیات برزخ!
شهریور 9, 1397

از سلسله مباحث انسان شناسی استاد محمد شجاعی

در حرکت از رحم مادر به دنیا، موجود ما چه کسی است؟ حرکت کننده ما چه کسی است؟ جنین است. حالا از رحم دنیا به آخرت موجود ما چه کسی است؟ روح ما و همین شخصیتی که الان داریم.

این روح باید متناسب با شرایط آنجا بشود، وقتی قرآن می‌فرماید؛ فقط افرادی می‌توانند آنجا زندگی کنند که سالم متولد بشوند، پس فقط روح سالم به درد می‌خورد: «لاینفع مال و لا بنون الا من اتی الله بقلب سلیم؛ روزی که هیچ‌چیزی به درد نمی‌خورد مگر کسی که با روح سالم به آنجا بیاید »[1] پس روح باید تناسب داشته باشد. طوری باشد که وقتی روحمان می‌خواهد ازاینجا برود تناسب با بهشت داشته باشد، کاملاً با بهشت و لذت‌های آنجا و با نعمت‌های با عظمت آنجا تناسب داشته باشد.

پس ما در دنیا اصلی‌ترین کارمان این است که روحمان را متناسب با شرایط مرحله بعدی تربیت کنیم؛ هم روح خودمان و هم فرزندانمان را و هم هر کسی که با ما زندگی می‌کند. تلاش بکنیم که روح، بهشتی باشد نه جهنمی، روح بهشتی باشد و بتواند با آنجا تناسب داشته باشد.

. سورهٔ شعرا آیه 89 ـ 88 .[1]

محمد همایونفر
محمد همایونفر
تخصص ها و مهارت ها:1- برنامه ریزی راهبردی ، ایده پردازی و طراحی و معماری پروژه های پژوهشی 2-اجرای پروژه های سامانه های اطلاعاتی، داده پردازی و تحلیل کیفی 3 - اجرای پروژه های گفتار پژوهی و مصاحبه عمیق 4- طراحی و اجرای پروژه های فرهنگی و تولید نرم افزار های مالتی مدیا و اپلیکیشن موبایل 5 - پژوهشگر و سخنران حوزه سبک زندگی و غرب پژوهی 6 - روش شناسی حوزه اندیشه ورزی و پژوهش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج − 5 =