پروژه انقلاب زدایی
مهر 6, 1397
دنیای سیال سفسطه و نمایشگاه آفتاب پرست ها !
مهر 6, 1397

تحجر و سخت گیری دینی !

یادداشتی از محمد همایونفر

یکی از ویژگی های بارز متحجران سخت گیری های بی جا و متعصبانه در دینداری است ، این سخت گیری ها بسیاری از مومنان را می رنجاند و باعث دورتر شدن مردم از دین و دینداری می گردد . خصوصاً در روزگار ما که پذیرش تعبدی در میان افراد جامعه دیگر جایگاهی ندارد و لازم است افراد ابتدا نسبت به مسئله ای قانع شوند تا به آن عمل کنند ، رفتار سخت گیرانه متحجران بیشتر و بیشتر زمینه دین گریزی را به خصوص برای جوانان فراهم می کند . بد نیست در اینجا به چند روایت بسیار زیبا درباره سختگیری دینی اشاره کنیم . واژه تعمق در این روایات به معنای سخت گیری است .

از پیامبر خدا – ص – روایت شده است: إياكم والتعمّق فى الدّين فإن الله تعالى قد جعله سهلاً.[1]

 يعنى از تندروی در دین بپرهیزید که خداوند متعال آن را آسان کرده است.

همچنین از آن حضرت روایت کرده اند که درباره خوارج فرمود:

ان قوماً یتعمقون فی الدین یمرقون منه کما یمرق السهم من الرمیه[2]

یعنی گروهی در دین تندروی خواهند کرد و از آن خارج می شوند؛ مانند خارج شدن تیر از کمان.

از امیرالمؤمنین -ع- نیز روایت شده است: الكفر على أربع دعائم، على التعمّق و التنازع و الزيغ و الشقاق[3]

 یعنی کفر دارای چهار ستون است: تندروی، نزاع، کژروی و ستیزه جویی.

با شناخت تحجر خود و دیگران را از یکی از آفت های دینداری جاهلانه نجات دهیم 

پرسش این جاست چرا عده ای در دینداری حتی از اهل بیت و علما نیز جلوتر حرکت می کنند و با روحیه ای خشک و سخت گیرانه حلاوت ایمان به خدا و اجرای احکام الهی را در کام جامعه تلخ می کنند ! ؟

متاسفانه برخی از این افکار ، نگاه ها و اعمال متحجرانه در نظام ما به اسم انقلابی گری و پاسداری از دین خدا از سوی عده ای کج فهم و کج سلیقه دنبال می شود و این علاوه بر دین گریزی باعث فرار مردم ما از آموزه های کاملا انسانی و عقلانی انقلاب اسلامی می گردد و به جای جذب مردم به همگرایی ایمانی در اصلاح مشکلات عملاً بخش زیادی با دست خود مدعیان به سمت غربگرایی و تفکرات ضد دینی سوق داده می شوند !

” همواره عده ای ناآگاه و خشک مقدس یافت می شوند که از دین سبقت می گیرند و جلوتر میافتند. اینان با این انگیزه که دین را پاس دارند و کوتاهی نورزند، ازآن طرف می افتند و به افراط می گرایند و سختگیری میکنند.

حلال را حرام می کنند که مبادا دچار حرام شوند، و حرام را حلال می کنند تا اصل دین را پاس دارند! دین در نزد این گروه چیزی جز مشتی «بکن» و «نکن» نیست و مباح و منطقة الفراغ – مواردی که در دین حکمی نسبت به آن نیامده ودرباره آن سکوت شده است – در آن کمتر یافت می شود. اینان دایرهٔ دین را تنگ می کنند و جهنم را بزرگتر از بهشت نشان میدهند. دین در دست این عده به اندازهٔ یک ده، کوچک می شود تا خودشان کدخدای آن شوند. افراط گرایان دینی می خواهند بیش از خدا و پیامبر برای دین دلسوزی کنند و بیشتر از پیشوایان دین، دین دار باشند. با شداد وغلاظ دین می ورزند و احکام آن را بیشتر می کنند و می پندارند هر چه بیشتر، بهتر، عمل در دیدهٔ این عده به کمیت است، نه کیفیت. کمیت بیشتر را بر کیفیت برتر ترجیح می دهند و ” احسن عملا ” را، که در قرآن آمده است، ” «اکثر عملا» میپندارند” [4]

[1] کنز العمال – ج 3،ص 35

[2]– ج 11، ص 288

[3] نهج البلاغه – بخش حکمت  – حدیث 31

[4] خمود و جمود – محمد اسفندیاری ، ص 67

محمد همایونفر
محمد همایونفر
تخصص ها و مهارت ها:1- برنامه ریزی راهبردی ، ایده پردازی و طراحی و معماری پروژه های پژوهشی 2-اجرای پروژه های سامانه های اطلاعاتی، داده پردازی و تحلیل کیفی 3 - اجرای پروژه های گفتار پژوهی و مصاحبه عمیق 4- طراحی و اجرای پروژه های فرهنگی و تولید نرم افزار های مالتی مدیا و اپلیکیشن موبایل 5 - پژوهشگر و سخنران حوزه سبک زندگی و غرب پژوهی 6 - روش شناسی حوزه اندیشه ورزی و پژوهش

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + 17 =