سر خودت را کلاه بگذار
مهر 4, 1397
شناخت امام زمان به چه دردی می خورد؟
مهر 4, 1397

آغاز مراحل و فرآیندهای پروژه پژوهشی مربوط به “تبلیغ دانش آموزی”

  • درصد پیشرفت40%

مطالعه و تدوین سند جامع تحلیل تبلیغ دانش آموزی ” عنوان پروژه ای است پژوهشی که به همت کارگروه تدوین اسناد راهبردی اندیشکده منهاج و به کارفرمایی سازمان تبلیغات اسلامی فرآیندهای پژوهشی آن آغاز شده است .

در مقدمه طرح نامه ی این پژوهش آمده است :

دانش آموزان بزرگترین مخاطبان در دسترس نظام اسلامی هستند که بخش عمده و بزرگی از وقت و عمر خود را در سیستم های آموزشی و تربیتی تحت اختیار مدیریت نظام اسلامی می گذرانند .

درباره این موقعیت راهبردی و ویژه ، رهبر معظم انقلاب خطاب به اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم می فرمایند :

” من بخشی از نقایص موجود در مسائل فرهنگی بویژه صدا و سیما و آموزش و پرورش را متوجه روحانیت و حوزه علمیه می دانم زیرا وظیفه جهت دهی صحیح فرهنگی و منطبق با ارزشها واعتقادات دینی برعهده روحانیت و حوزه علمیه است…روحانیت و حوزه علمیه در این شبکه عظیم فرهنگی و تربیتی وظیفه ای مهم و حساس دارند وباید نیروهایی را تربیت کنند که توانایی تأثیرگذاری و جهت دهی صحیح فرهنگی در آموزش و پرورش را داشته باشند…. حوزه علمیه به عنوان قلب روحانیت شیعه، می تواند ظرفیت گسترده ای برای نظام اسلامی درخصوص مسائل رسانه ای، آموزش و پرورش و تربیتی فراهم کند..”

آنچه به وضوح در این بیانات به عنوان مطالبه رهبری از دستگاه روحانیت و مجموعه های مرتبط با آن به نظر می رسد ، ضرورت جهت دهی صحیح فرهنگی ، استفاده از فرصت هاو ظرفیت های تربیتی اموزش و پرورش و تربیت نیروهای تاثیر گذار در این خصوص می باشد .

با این وصف تبلیغ دینی به عنوان شاخص ترین ماموریت روحانیت و حوزه های علمیه به واقع در برابر مسئله حساس و ویژه ای  قرار گرفته است که می توانیم از آن به ” تبلیغ دانش آموزی ” تعبیر کنیم .

اما واقعیت اینست که پس از گذشت چهار دهه از انقلاب اسلامی هنوز تعریف ، تصویر و نمای روشن و شفافی از حضور تبلیغی و تربیتی روحانیت و سیستم تبلیغ دینی در آموزش و پرورش به چشم نمی خورد ، البته قطعاً در این خصوص گام هایی برداشته شده است اما آنچه روشن است فاصله معنادار وضع موجود در برابر فرصت ها و تهدیدهایی است که دراین باره پیش رو داریم . این پژوهش به دنبال آنست تا با ترسیم ابعاد مفهومی ” تبلیغ دانش آموزی ” و دستیابی به تحلیلی دقیق و قابل اتکا از وضع موجود آن ، با  تکیه بر دانش و تجربه کارشناسان و صاحب نظران مرتبط با این موضوع ، به استخراج و تدوین نیازهای راهبردی در شناخت و برنامه ریزی و تنظیم فهرستی از اقدامات و راهکارهای اولویت دار پرداخته وآن را پیش روی تصمیم گیرندگان نظام در این عرصه قرار دهد.

محمد همایونفر
محمد همایونفر
تخصص ها و مهارت ها:1- برنامه ریزی راهبردی ، ایده پردازی و طراحی و معماری پروژه های پژوهشی 2-اجرای پروژه های سامانه های اطلاعاتی، داده پردازی و تحلیل کیفی 3 - اجرای پروژه های گفتار پژوهی و مصاحبه عمیق 4- طراحی و اجرای پروژه های فرهنگی و تولید نرم افزار های مالتی مدیا و اپلیکیشن موبایل 5 - پژوهشگر و سخنران حوزه سبک زندگی و غرب پژوهی 6 - روش شناسی حوزه اندیشه ورزی و پژوهش

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 20 =