شناخت امام زمان به چه دردی می خورد؟
مهر 4, 1397
قوم و خویشی با امام زمان عج
مهر 4, 1397

آغاز مراحل و فرآیندهای پروژه پژوهشی مربوط به “جریان شناسی تبلیغ دینی”

  • درصد پیشرفت15%

بررسی نظریه ها ، مبانی و جریان شناسی تبلیغ دینی ” عنوان پروژه ای است پژوهشی که به همت کارگروه تدوین اسناد راهبردی اندیشکده منهاج و به سفارش مرکز برنامه ریزی و نظارت راهبردی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه ی علمیه ی قم فرآیندهای پژوهشی آن آغاز شده است .

در بیان مسئله این پژوهش در طرح نامه مربوطه آمده است :

” تبلیغ دینی ” را حتی اگر اصلی ترین کارویژه روحانیت و حوزه های علمیه ندانیم اما بدون شک یکی از مهمترین و جدی ترین حوزه های کنشگری و مأموریتی روحانیت محسوب می گردد . با توجه به سیر شتابنده تغییرات اجتﻤﺎعی و فرهنگی و نقش فزاینده عوامل مداخله گر در شکل دهی باورداشت ها و هنجارهای اعتقادی و فرهنگی در دنیای امروز، به نظر می رسد اگر ” تبلیغ دینی ” نتواند بر اساس مواجهه ای هوشمندانه ، مبتنی بر شناخت زمانه و به موقع ، مناسبات خود را با مخاطبان برقرار ﻧﻤاید ، دچار شکستی جدی و خسارت بار خواهد شد .

و صدالبته چنین مواجهه ای می طلبد تا ” تبلیغ دینی ” بیش از پیش با خروج از ” انفعال ” و “رهاشدگی نظری” بر مبانی و پایه های علمی دقیق استوار شود که بخشی از آن به صورت دانش شفاهی و تجربی در بستر سیستم تبلیغ دینی جاریست و عناصر پراکنده ای نیز در قالب مکتوبات و درس نامه ها اما بدون تکیه بر چارچوب های ” دانش تبلیغ دینی “، در حال بهره گیری است .

شاید ماهیت عملگرای تبلیغ دینی و حجم نیازهای انباشته شده میدانی آنقدر بوده که تا کنون دغدغه مندان تبلیغ دینی فرصت نیافته اند که سرو سامانی شایسته به حوزه های نظری و روشی تبلیغ دینی بدهند و این میراث ریشه دار را در قواره و قامت دانشی جدی در عرصه علوم انسانی اسلامی طرح ﻧﻤایند .

هرآنچه تا کنون از تلاش های نظری و علمی در تولید محتوا و موضوعات تبلیغی نیز قابل مشاهده است بیشتر شبیه قطعه سازی هایی فارغ از یک طراحی منسجم برای دانشی به نام تبلیغ دینی است !

با توجه به وجود جریان های مختلف تبلیغی سابقه دار و نوپدید و همچنین موفقیت نسبی برخی از این جریان ها و رویکردهای نظری و روشی در میدان تبلیغ به نظر می رسد بر اساس الگوی کلان تولید دانش ، می توان با شناسایی ، گرداوری و استخراج داده های مرتبط با این رویکردها و جریانها و پالایش و طبقه بندی انها در قالب اطلاعات معنادار و سپس تحلیل اطلاعات و استخراج نظریه ها به مجموعه ای از گزاره های پایه و دانشی در ” تبلیغ دینی ” دست یابیم که ظرفیت بسط ، نظریه پردازی ، ارزیابی و به طور کلی مدیریت دانش تبلیغ را فراهم می کند .

محمد همایونفر
محمد همایونفر
تخصص ها و مهارت ها:1- برنامه ریزی راهبردی ، ایده پردازی و طراحی و معماری پروژه های پژوهشی 2-اجرای پروژه های سامانه های اطلاعاتی، داده پردازی و تحلیل کیفی 3 - اجرای پروژه های گفتار پژوهی و مصاحبه عمیق 4- طراحی و اجرای پروژه های فرهنگی و تولید نرم افزار های مالتی مدیا و اپلیکیشن موبایل 5 - پژوهشگر و سخنران حوزه سبک زندگی و غرب پژوهی 6 - روش شناسی حوزه اندیشه ورزی و پژوهش

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 2 =